Etap 1

Podstawy Web developmentu

strona internetowa - przykład

Dla kogo

Zacznij przygodę z tworzeniem stron - nie jest wymagana wiedza o HTML czy CSS, ale nie zaszkodzi, jeśli znasz podstawy.

Za ile

Dostępny tylko na Studiuję.IT w ramach subskrypcji. Cena jest bardzo zachęcająca, zobacz szczegóły na www.studiuje.it.

Czy kurs jest aktualny?

Tak, zdecydowanie! W 2022 r. został nawet zaktualizowany.

Ucz się na Studiuję IT

15-dniowy intensywny plan kursu

Możesz oczywiście rozłożyć poszczególne dni na 2-3 dni nauki

Dzień 1

Przygotowujemy nasze środowisko programistyczne. Instalujemy i konfigurujemy edytor kodu. Poznajemy bliżej HTML i piszemy nasz pierwszy kod.

Dzień 2

Przekładamy projekt strony (mockup) na strukturę dokumentu HTML. Poznajemy najważniejsze znaczniki i atrybuty HTML. Trochę czasu poświęcamy też elementowi head i znacznikom, które powinny i mogą się w nim znaleźć.

Dzień 3

Wprowadzenie do stylów CSS. Czym są style, czym są style domyślne, jak tworzyć własne style, czyli fundamenty CSS potrzebne do dalszej pracy. Przykładowe właściwości CSS.

Dzień 4

W tym dniu poruszymy zagadnienia związane z narzędziami programistycznymi w przeglądarce i narzędziami przydatnymi do pracy z kolorami. Będzie też vademecum o kolorach oraz o jednostkach w CSS.

Dzień 5

Temat przewodni piątego dnia to fonty. Poznamy ich właściwości, oraz sposób na stosowanie innych fontów niż systemowe. Zajmiemy się też kwestią inspiracji (skąd czerpać pomysły), źródeł grafik (zdjęcia, ikony, wideo), praw autorskich i narzędzi do pracy z grafikami.

Dzień 6

Dziedziczenie i kaskadowość to fundamenty pracy z CSS (w końcu są to kaskadowe arkusze stylów).

Dzień 7

W tym dniu skupimy się na modelu pudełkowym i jego właściwościach. Poruszmy też kwestię właściwości display: inline, block, inline-block i none.

Dzień 8

Skupiamy się na inline-block oraz robimy menu i bardzo protą stronę.

Dzień 9

Tematem przewodnim będą zaawansowane selektory oraz właściwość float. Będziemy też tworzyć element menu na różne sposoby.

Dzień 10

Dzień praktyczny - trenujemy to, czego nauczyliśmy się do tej pory.

Dzień 11

Właściwość position daje mnóstwo możliwości, wystarczy tylko ją dobrze zrozumieć, by mieć pełną kontrolę nad miejscem elementu na stronie. Poza właściwością position static (domyślną) mamy też absolute, fixed i relative. Mnóstwo praktyki i sporo wartościowej teorii pozwoli Ci na opanowanie tego zagadnienia.

Dzień 12

Tematem przewodnim będą obrazy i tło. Istnieją dwa najważniejsze sposoby na umieszczenie grafik na stronie: znacznik img i właściwość background-image. Poznasz dzisiaj wszystkie najważniejsze aspekty użycia background.

Dzień 13

Ten dzień poświęcimy m.n. na zagadnienie responsywności - jak za pomocą HTML i CSS zadbać o to, by nasza strona wyświetlała się dobrze na małych (smartfony i tablety) i dużych (monitor) ekranach.

Dzień 14

Praca nad stroną wizytówką.

Dzień 15

Praca nad stroną jest już w dużej części wykonana, dziś ją dokończymy i umieścimy stronę na hostingu.

Ucz się programowania i wiele więcej na Studiuję IT